Eksamen i norsk på yrkesfaglege program vg2 for elevar med kort butid i Noreg
I denne ressursen finn du informasjon om og elevsvar frå eksamen i norsk på yrkesfaglege program vg2 for elevar med kort butid i Noreg (NOR1418).
Eksamen NOR1418 frå vår 2023
Under finn du eksamensoppgåvesvar frå eksamen i norsk vg2 yrkesfaglege utdanningsprogram (NOR1418) for elevar i vgo med kort butid i Noreg. Skrivesenteret har ikkje rett til å publisere eksamensoppgåvene med tekstvedlegg, men dei kan de finne ved å logge dykk inn i Udirs oppgåvebank.
På grunn av økt bruk av KI vedtok Utdanningsdirektoratet å gjere endringar i fag som har hatt førebuingsdel til skriftlig eksamen. Frå 2025 er det ikkje førbuingsdel til eksamen i NOR1418 (vg2 yf).
Tips
- Læreplan i norsk for språklige minoriteter med kort botid i Norge (NOR09‑04).
- Eksamensrettleiing for sentralt gitt skriftleg eksamen i NOR1418 (vg2 YF) (vår 2026).
Eksamensoppgåve
- Eksamensoppgåva i NOR1418 frå våren 2023 (bokmål).
- Eksamensoppgåva i NOR1418 frå våren 2023 (nynorsk).
- Passordet er delt ut til skulane, så det får du ved å kontakte administrasjonen på skulen din.
Elevsvar
I videregående skole har vi mange elever som har et annet førstespråk enn norsk. Uansett om elevene snakker polsk, arabisk, spansk eller tamil, skal de lære seg å forstå, snakke, lese og skrive norsk, i hverdagen og i skole- og jobbsammenheng. Denne nettressursen gir en kort innføring om hva flerspråklighet er. Den peker også på viktige poeng knytta til regelverk og flerspråklige elevers rettigheter.